Şehri Sanat Baklavaları
  • ISO 9001
    Kalite Yönetimi

  • HACCP
    Gıda GüvenliğiŞehr-i Sanat Baklavacısı ve Baklavan.com Genel Müdürü Canan Aydoğan
Kaliteden şaşmayın, midenizi bozmayın!

Aydoğan, en önemli mutfak değerimiz baklava alışverişi yapacak insanlarımıza çok önemli tavsiyelerde bulundu: “Soya, boya, bezelye, ıspanak kullanarak kalitesiz, niteliksiz baklava üreten merdiven altı üreticilerden baklava satın almayın. Kaliteli baklavayla kalitesiz baklava arasındaki farkları bilmeniz gerekiyor. Kilo kilo ucuz baklava alacağınıza yarım kilo kaliteli baklava alın, ağzınızın tadını bozmayın!” dedi.

“Kalitesiz mal alacak kadar zengin değilim” sözünü hatırlatan Aydoğan, “İnsanlar cimrilik ederek kötü ürünlere az para veriyorlar. Ama bu verdikleri para aslında kendilerinden çok daha fazla şekilde geri dönüyor. Baklava satın alırken ucuza kaçanların durumu da böyle… Baklava alırken ağzımızın tadını bozmayacak, midemizi fesada uğratmayacak, lezzetli ve kaliteli baklavayı seçebilmemiz çok önemlidir. Bugün merdiven altı işletmelerde de baklava üretiliyor, çok ucuz fiyatlarla satışa sunuluyor. Bu baklavayı satın alan baklava severler kendi sağlığıyla oynadığının farkında oluyor mu” diye konuştu.

Fiyata dikkat edin

Aydoğan, şöyle devam etti: “Baklavada fiyata muhakkak dikkat edin. Bir ürün çok ucuz olduğu zaman hilesi çoktur. Mesela fıstık yerine bezelye, yer fıstığında gıda boyası olabilir. İrmiği boyama olabilir. Bir tereyağı var bir de pamuk yağ var. Bunlar çok farklı. Koklayacaksınız. Koklamak tatmanın yarısıdır. Yemeden önce bir yudum su içerler ağzı çalkalarlarsa o zaman aldıkları gıdanın nasıl olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Baklava üretiminde, tereyağı, kaymak, fıstık ve ceviz çok kaliteli bir şekilde armoni haline getirilir… Her biri alanında zanaatkâr olmuş ustaların açtığı zar gibi yufkalarla buluşturularak kaliteli bir baklavaya dönüştürülür. Baklavada kimyasal bir madde kullanılmaz, koruyucu bir madde kullanılmaz.

Kaliteli baklava 5 duyuya hitap eder

Kaliteli bir baklava 5 duyuya hitap ettiğine dikkat çeken Aydoğan, “Öncelikle saman sarısı rengiyle öncelikle göze hitap eder. Çatalı batırdığınızda çıkardığı hırşşş sesi ile kulağa hitap eder. Çatalı ağzınıza götürürken, tereyağı aromasını kokladığınızdaki bu nefis rayiha ile burnunuza hitap eder. Daha sonra ağzınızdaki müthiş lezzetiyle damak tadınıza hitap eder. Bütün bunlardan sonra yediğinizde sizi hiç rahatsız etmeden midenize hitap eder” ifadelerini kullandı.

Yunanlılara gerekli dersi etkinliklerimizle veriyoruz

Şehr-i Sanat Baklavacısı ve Baklavan.com olarak kaliteyle gündeme gelip, bu eşsiz lezzetimizi misafirlerine sunduklarını vurgulayan Aydoğan, “Biz baklavamıza sahip çıkıyoruz. Baklava Yeme Yarışması, Baklava Yapma Yarışması gibi öz kültürümüz olan baklavamızı genç nesillere de aktaracak, tanıtacak farklı etkinliklere imza atıyoruz. Baklavamıza sahip çıkmaya çalışan Yunanlılara ders veriyoruz” değerlendirmesini yaptı.